In an electromagnetic wave, the amplitude of electric field is 1 V/m and the frequency of wave is 5×1014 Hz. The wave is propagating along z-axis. The average energy density of electric field, in J/m3, will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.1 × 10−11
b
2.2 × 10−12
c
3.3 × 10−13
d
4.4 × 10−44
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Average energy density of electric field is given byUe=12ε0E2=12ε0E022=14ε0E02=14 × 8.85 × 10−12 × (1)2=2.2 × 10−12J/m3