In an electromagnetic wave the electric and magnetizing fields are 100 V/m and 0.265A/m. The maximum rate of energy flow is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
26.5 Wm−2
b
36.5 Wm−2
c
46.7 Wm−2
d
76.5 Wm−2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Amplitude of electric field, E0=100V/mAmplitude of magnetizing field H0=0.265 A/mThe maximum rate of energy flow is poynting vector =E0B0μ=E0×H0=100×0.265 ∴ S=26.5 Wm−2