An electromagnetic wave of frequency 3×106Hz(3.0MHz) passes from vacuum into a non magnetic medium with permittivity, ∈=16∈0, where ∈0 is the free space permittivity. The change in wavelength is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
-50m
b
+50m
c
-75m
d
+75m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
when an electro magnetic wave travels from one medium to another medium its frequency remains constant but its velocity and wavelength will change.Speed of electronmagnetic wave in vacuum is C=1μ0∈0=fλWhere 'f' is frequency and 'λ' is wavelength of electromagnetic wave.Speed of electromagnetic wave in a medium is C'=1kμ0∈0 where ‘K’ is dielectric constantC'=fλ' where λ' is wave length of electromagnetic wave in mediumDividing the two speeds we get fλ'fλ=1k ⇒λ'=λk ⇒λ'=λ∈∈0 ∴ k=∈∈0 ⇒λ'=λ16=λ4 Change in wavelength is λ'−λ⇒λ'−λ=λ4-λ=−34λ=−34cf ∴λ=cf ⇒λ'−λ=−34×3×1083×106=-34×102 ⇒λ'−λ=−75 m