An electromagnetic wave of frequency 3.0MHz passes from Vacuum into a non-magnetic medium with permittivity ∈=25∈0, where ∈0 is the free space permittivity. The change in wavelength is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 m
b
-20 m
c
-80 m
d
80 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
when an electro magnetic wave is travelled from one medium to another medium its frequency remains constant but its velocity and wavelength will be changed. Speed of electromagnetic wave in vacuum is C=1μ0∈0=fλWhere 'f' is frequency and 'λ' is wavelength of electromagnetic waveSpeed of electromagnetic wave in a medium is C'=1kμ0∈0 where 'K' is dielectric constant C'=1kμ0∈0=fλ' where λ' is wavelength of wave in a mediumTherefore, fλ'fλ=1k ⇒λ'=λk ⇒λ'=λ∈∈0 λ'=λ25⇒λ'=λ5Change in wavelength is λ'−λ=λ5−λ ⇒λ'−λ=−45λ=−45×Cf ⇒λ'−λ=−45×3×1083×106=−4005 ∴λ'−λ=−80m
An electromagnetic wave of frequency 3.0MHz passes from Vacuum into a non-magnetic medium with permittivity ∈=25∈0, where ∈0 is the free space permittivity. The change in wavelength is