An electromagnetic wave travelling in the x-direction has frequency of 3×1014 Hz and electric field amplitude of 27 Vm–1. From the options given below, which one describes the magnetic field for this wave ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
B→x, t=9 x 10-8T j^ sin1.5 x 10-6x-2 x 1014t
b
B→x, t=3 x 10-8T j^ sin1.0 x 106x-3 x 1014t
c
B→x, t=9 x 10-8T j^ sin1.5 x 10-8x-3 x 1014t
d
B→x, t=9 x 10-8T k^ sin2π1.0 x 106x-3 x 1014t
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
c=E0B0 ; B0=E0C=273 x 108=9 x 10-8B¯=B0 sinkx-ωt =B0sin2πxλ-nt =B0sin2πnxc-nt ; c=E0B0 =9 x 10-8sin2π3 x 10143 x 108x-3 x 1014tB→=9 x 10-8 sin2π1 x 106x-3 x 1014t k^