An electron beam accelerated from rest through a potential difference of 5000 V in vacuum is allowed to impinge on a surface normally. The incident current is 50μA and if the electrons come to rest on striking the surface, the force on it is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.1924×10−8N
b
2.1×10−8N
c
1.6×10−8N
d
1.7×10−8N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy =12mv2=5000eV=5000×1.6×10−19 joule mv=2×5000×1.6×10−19m=4×10−8m=n=qe=Ite=50×10−6×11.6×10−19=31.25×1013Force = change of momentum per second=nmv=31.25×1013×4×10-8m =1.1924×10-8N