An electron beam accelerated through 400 V is incident on a metallic foil. The distance between the arrays of atoms of the metal is 1.2 A0. What is the angular width of central maximum?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
600
b
300
c
2sin−123
d
37o
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
a sin θ=nλ here λ=12.27400Ao=0.6135Ao,a=1.2Ao,n=1∴angular width =2θ1=2sin−11×0.61351.2=60o