An electron in a Bohr orbit of hydrogen atom with the quantum number n2 has an angular momentum 4.2176×10−34kgm2s−1. If the electron drops from this level to the next lower level, the wavelength of this line is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
18 nm
b
187 .6 pm
c
1876 Å
d
1.876 x 104 Å
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Angular momentum, L=4.2176×10−34=n2h2π⇒ n2=4For the transition from n2 = 4 to n1 = 3, the wavelength of spectral line λ.1λ=13.6hc132−142=13.6eV1240eVnm79×16λ=1240×14413.6×7=1876nm=18760Å =1.876×104Å
An electron in a Bohr orbit of hydrogen atom with the quantum number n2 has an angular momentum 4.2176×10−34kgm2s−1. If the electron drops from this level to the next lower level, the wavelength of this line is