An electron experiences no deflection if subjected to an electric field of 3.2×105 V/m and a magnetic induction of 2.0×10−3 T. Both the fields are applied perpendicular to the path of electron and also to each other. If the electric field is removed, then the electron will revolve in an orbit of radius______(in metres) (mass of the electron =9×10−31 kg)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0000.45.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
GivenElectric field E=3.2×105 V/mMagnetic induction =2.0×10−3 TMass of the electron =9×10−31 kgInitially we have eE=eVB V=EB=3.2×1052×10−3=1.6×108 m/s When electric field is removed, electron will only be moving in the influence of magnetic field and it follows a circular motion with radius given as r=mVeB=9×10−31×1.6×1081.6×10−19×2×10−3⇒r=9×10−12=0.45 m