Electron from n = 2 to n =1 in Hydrogen atom is made to fall on a metal surface with work function 1.2 eV. The maximum velocity of photo electrons emitted is nearly equal to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6 x105 m/s
b
3 x105 m/s
c
2 x 105 m/s
d
85x 105 m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy of the photon is equal to 13.6-3.4=10.2 eV kinetic energy of the photon is 10.2 -1.2 = 9 eV 12mv2= 9 x10-19 taking m =9 x 10-31kg v=85 x105