An electron gun G emits electrons of energy 2 keV travelling in the positive x-direction. The electrons are required to hit the spot S where GS=0.1 m, and the line GS makes an angle of 600 with the x-axis as shown in figure. A uniform magnetic field B→ parallel to GS exists in the region outside the electron gun. Find the minimum value of ‘B’ needed to make the electron hit S.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.73×10−3T
b
47.3×10−3T
c
473×10−3T
d
0.473×10−3T
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Kinetic energy of electron, K=12mv2=2 keV Speed of electron, v=2Km=2×2×1.6×10−169.1×10−31ms−1 =2.65×107 ms−1Since the velocity v→ of the electron makes an angle of θ=600 with the magnetic field B→, the path will be a helix.So, the particle will hit ‘S’ if GS=np, Here, n=1,2,3,...... and p= pitch of helix =2πmqBvcosθ ⇒ GS=n 2π mvcosθqB ⇒ B=n 2π mvcosθq(GS)But for ‘B’ to be minimum, n=1 Bmin=2πmvcosθq(GS)Substituting the values, we have Bmin=2π9.1×10−312.65×107121.6×10−19(0.1)=4.73×10−3T .