An electron having charge e and mass m starts from the lower plate of two metallic plates separated by a distance d. If the potential difference between the plates is V, the time taken by the electron to reach the upper plate is given by
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2md2eV
b
md2eV
c
md22eV
d
2md2eV
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
E=Vd, F=eE=eV/da=Fm=eVmdd=12at2 or t=2daor t=2d mdeV=2md2eV
An electron having charge e and mass m starts from the lower plate of two metallic plates separated by a distance d. If the potential difference between the plates is V, the time taken by the electron to reach the upper plate is given by