An electron mass = 9.1 × 10−31 kg, charge=1.6 × 10−19 C experiences no deflection if subjected to an electric field of 3.2 × 105 V/m and a magnetic fields of 0.2 μT Both the fields are normal to the path of electron and to each other. If the electric field is removed, then the electron will revolve in an orbit of radius
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
45 m
b
4.5 m
c
0.45 m
d
0.045 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For no deflection in mutually perpendicular electric an magnetic field, v= EB= 3.2 × 1030.2=1.6 × 104 m/s.If electric field is removed, then due to only magnetic field, radius of the path described by electron isr= mvqB= 9.1 × 10−31 ×1.6 × 104 1.6 × 10−19 ×0.2 ×10-6=0.45 m