An electron (mass = 9x10-31 kg, charge = 1.6 x 10-19 C) moving with a velocity of 106 m/s enters a region where magnetic field exists. If itdescribes a circle of radius 0.10m, the intensity of the magnetic field must be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.8×10−4T
b
5⋅6×10−5T
c
14.4×10−5T
d
1⋅3×10−6T
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
r=mvqB∴ 0⋅10=9×10−311061⋅6×10−19Bor B=9×10−311061.6×10−19(0⋅10)=5⋅6×10−5 tesla