In an electron microscope, the accelerating voltage is increased from 20 kV to 80 kV. If resolving power of 20 KV is R, the resolving power for 80 KV is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
R/2
b
1R
c
3R
d
2R
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From the electron, p22m=eV⇒p=2meV∴λ=hp=h2meV⇒λ∝1VNow resolving power R∝1λ⇒R∝V∴R1R=8020=2⇒R1=2R