An electron moving with kinetic energy 6.6 x 10-14 J enters a magnetic field 4 X10-3 T at right angle to it, The radius of circular path will be nearest to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
25 cm
b
50 cm
c
75 cm
d
1m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
evB=mv2/R or ebR=mvSquaring on both sides, we gete2B2R2=m2v2=2m12mv2=2m× K.E. ∴ R=(2m×K.E.)1/2eB=2×9⋅1×10−31×6⋅6×10−141/21.6×10−19×4×10−3= 54 cm, which is nearest to 50 cm.