An electron moving with the speed 5 x 106 m/s is shot parallel to the electric field of intensity 1 x 103 N/C. Field is responsible for the retardation of motion of electron. Evaluate the distance travelled by the electron before coming to rest for an instant? (Mass of e = 9 x 10-31 kg, charge= 1.6 x 10-19C)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7 m
b
0.7 mm
c
7 cm
d
0.7 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Electric force, qE = ma ⇒ a =QEm∴a=1.6×10−19×1×1039×10−31=1.69×1015m/s2u=5×106m/s and v=0∵v2=u2−2as⇒s=u22a∴Distance, s=5×1062×92×1.6×1015=7cmapprox