An electron is released with a velocity of 5 × 106 ms-1 in an electric field of 103 N C-1 which has been applied so as to oppose its motion. How much time could it take before it is brought to rest?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.8×10−8s
b
1.8×10−8s
c
6.4×10−8s
d
4.2×10−8s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since electric field is applied so as to oppose the motion of electron,a=−eEmretardation=−1.6×10−19×1039.1×10−31=−1.758×1014ms−2Now, u=5×106ms−1, v=0Using the relation: v2−u2=2as, we gets=7.11×10−2mUsing the relation : v=u+at, we gett=2.844×10−8s