An electron revolve round the nucleus of charge Ze. In order to excite the electron from state n=2 to n=3 the energy required is 47.2 eV. What is the value of Z ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Z≡5
b
Z≡4
c
Z≡3
d
Z≡2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy of H atom = 13.614-19=1.89eVZ2=47.21.89=24.47≡25⇒Z≡5