An electron with a velocity of 108m/s flies into a uniform electric field of intensity 103v/m. It moves along a field line until it comes to rest. The distance travelled by the electron before coming to rest within the field is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
28.4 m
b
0.6 m
c
0.4 m
d
0.2 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
u=108m/s, v=0, q=-1.6×10-19C, m=9.2×10-31kgv2−u2=2as02-(108)2=2×EqmS-1016=2×103×-1.6×10-199.2×10-31Swe get s=28.4 m