Electrons in a sample of gas containing hydrogen-like atom (Z = 3) are in fourth excited state. When photons emitted only due to transition from third excited state to second excited state are incident on a metal plate photo-electrons are ejected. The stopping potential for these photo-electrons is 3.95 V. Now, if only photons emitted due to transition from fourth excited state to third excited state are incident on the same metal plate, the stopping potential for the emitted photo-electrons will be approximately equal to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.85 eV
b
0.75 eV
c
0.65 eV
d
None of these
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
hv=13.632142−152=2.75eVfor n=4 to n=3hv=13.6×32132−142=5.95eVfor shorter wavelength3.95=5.95−ϕ⇒ϕ=2 eVfor longer wavelength eVs=2.75−2=0.75 eV