An elevator in a building can carry a maximum of 10 persons, with the average mass of each person being 68 kg. The mass of the elevator itself is 920 kg and it moves with a constant speed of 3m/s. The frictional force opposing the motion is 6000N. If the elevator is moving up with its full capacity, the power delivered by the motor to the elevator (g = 10 m/s2) must be at least ;
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
66000 W
b
62360 W
c
48000 W
d
56300 W
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Net force on motor will be Fm=9200+681010+6000 =22000NSo, required power for motor Pm=Fm→,v→ =22000×3 =66000watt