An elevator can carry a maximum load of 1800 kg (elevator + passengers) is moving up with a constant speed of 2 ms-1. The frictional force opposing the motion is 4000 N. What is minimum power delivered by the motor to the elevator?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
22 kW
b
44 kW
c
66 kW
d
88 kW
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, m = 1800 kgFrictional force, f = 4000 NUniform speed, v = 2 ms-1Downward force on elevator isF = mg + f = (1800 kg × 10 ms-2)+4000 N = 22000 NThe motor must supply enough power to balance this force. Hence,P = Fv = (22000 N)(2 ms-1) = 44000 W = 44×103 W = 44 kW