An elevator car, whose floor to ceiling distance is equal to 2.7 m, starts ascending with constant acceleration of 1.2 ms-2.2 sec after the start, a bolt begins fall from the ceiling of the car. The free fall time of the bolt is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.54 s
b
6 s
c
0.7 s
d
1 s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
given height =h=2.7m acceleration of lift upward=a=1.2m/s2; acceleration due to gravity=9.8m/s2 anet =g+a u=0 time taken by bolt to reach floor=t=2h(g+a) t=2×2.7(9.8+1.2)=5.411=0.49=0.7sec
An elevator car, whose floor to ceiling distance is equal to 2.7 m, starts ascending with constant acceleration of 1.2 ms-2.2 sec after the start, a bolt begins fall from the ceiling of the car. The free fall time of the bolt is