An elevator and its load have a total mass of 800kg. The elevator is originally moving downwards at 10ms-1, it slows down to stop with constant acceleration in a distance of 25m. Find the tension T in the supporting cable while the elevator is being brought to rest. (Take g = 10ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8000 N
b
1600 N
c
9600 N
d
6400 N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
as it is going down with retardation then acceleration of the elevator is vertically upward.then T= M(g+a)here a=u22s=1002×25=2 m/s2T= 800(10+2)=9600 N