An elevator moving up with a constant speed 20 m/s. A coin is dropped from a height of 5 m inside in the elevator the time, it reaches the floor of elevator is g=10m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2S
b
12S
c
2S
d
1S
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
relative initial velocity of coin with respect to elevator=Uce=Uc−Ue=10−10=0 Sce=5m = Displacement of coin with respect to elevator relative acceleration of coin with respect to elevator=ace=ac−ae=10−0=10m/s2.t=? From relative displacemet of coin with respect to elevator=Sce=Ucet+12acet2 5=0+1210t210=10t2⇒t=1sec=time taken by coin to reach the floor of the elevator