Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An e.m.f. E=4cos(1000t) volt  is applied to an LR-circuit of inductance 3 mH and resistance 4 ohms. The amplitude of current in the circuit is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

47A

b

1.0 A

c

47A

d

0.8 A

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

i=VZ=442+(1000×3×10−3)2=0.8  A
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
An e.m.f. E=4cos(1000t) volt  is applied to an LR-circuit of inductance 3 mH and resistance 4 ohms. The amplitude of current in the circuit is