As energy associated with changes with its wavelength, often the reciprocal of the wavelength 1/λ. is used to describe energy associated with that wavelength. Then, mark the correct equivalence.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1eV=5092.6cm−1 and 1cm−1=1.2398×10−4eV
b
1eV=1239.8cm−1 and 1cm−1=8068×10−7eV
c
1eV=8068.8cm−1 and 1cm−1=6.65×10−19eV
d
1eV=8065×10−19cm−1 and 1cm−1=1.2398×10−4eV
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As, hf=E⇒ hcλ=E ⇒ 1λ=Ehc Now, hc≈1240eV−nm⇒ hc≈1240×10−7eV−cm So, 1λ=1eV1240×10−7eV−cm( when E=1eV)=8065.8cm−1So, a wave length reciprocal 1λ of 8065.8 cm-1 corresponds to an energy of 1 eV.
As energy associated with changes with its wavelength, often the reciprocal of the wavelength 1/λ. is used to describe energy associated with that wavelength. Then, mark the correct equivalence.