An energy of 24.6 eV is required to remove one of the electrons from a neutral helium atom. The energy (in eV) required to remove both the electrons from a neutral helium atom is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
79.0
b
51.8
c
49.2
d
38.2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
After the removal of first electron remaining atom will be hydrogen like atom.So energy required to remove second electron from the atom E=13.6Z2n2=13.6×2212=54.4eV∴ Total energy required =24.6+54.4=79eV