The energy of a particle executing SHM is given b E=Ax2+BV2where x is displacement from mean position and V is velocity. Then
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
time period of motion is 2πAB
b
amplitude of SHM is E2A
c
maximum velocity of particle during motion is EB
d
mass of the body is B
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
given E=Ax2+BV2 when x=0 velocity is maximum i.e,Rω where R is the amplitude and ω is the angular frequency when V=0 it is at maximum displacement x=Rthen V=0 E=AR2 ; R=EA when x=0 E=BV2=BRω2 Rω =Vmax=EB ω=EB1R =ABtotal energy = E=12mϖ2R2=12mEB m=2B