Energy required to remove an electron from aluminium surface is 4.2 eV. If light of wavelength 2000 Ao falls on the surface, the velocity of the fastest electron ejected from the surface will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8.4×105m/sec
b
7.4×105m/sec
c
6.4×105m/sec
d
8.4×106m/sec
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By using E=Wo+12mvmax2whereE=123752000=6.18eV⇒6.18eV=4.2eV+12mvmax2⇒1.98eV=12mvmax2⇒1.98×1.6×10−19=12×9.1×10−31×vmax2⇒vmax=8.4×105m/s
Energy required to remove an electron from aluminium surface is 4.2 eV. If light of wavelength 2000 Ao falls on the surface, the velocity of the fastest electron ejected from the surface will be