Energy required to transfer a 400 kg satellite in a circular orbit of radius 2R to a circular orbit of radius R, where R is the radius of the earth :[Given : g = 9.8 ms-2 ,R = 6.4 x 106m]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.65 x 109 J
b
3.13 x 109 J
c
6.26 x 109 J
d
4.80 x 109 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy required =−GMem2(4R)−−GMem2(2R)=GMemR14−18=mgR18=400×9.8×6.4×1068=3.13×109J