The energy stored in a 90 cm length of a laser beam operating at 10 mW is _________×10−12J
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0030.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time taken by laser beam to move through a distance 90 cm is, t=90C t=90cm3×1010cm/s ⇒t=30×10−10s The energy contained in 90 cmlength of laser beam is U=power× time=10×10-3×3×10−9 J So, U=30×10−12J