The energy of a system as a function of time t is given as Et=A2e−αt, where α=0.2 s−1 . The measurement of A has an Error of 1.25%. If the error in the measurement of time is 1.50 % the percentage error in the value of E(t) at t = 5 s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
E(t)=A2e−αtTake natural logarithm ln(E)=2ln(A)+(−αt)After differentiating dEE=2dAA+(αdt)Errors always add up for maximum error∴dEE=2dAA+α(dtt)×t Here, dAA=1.25%,dtt=1.5%,t=5s,α=0.2s−1∴dEE=(2×1.25%)+(0.2)×(1.5%)×5=4%