An engine pump is used to pump a liquid of density ρ continuously through a pipe of cross-sectional area A. If the speed of flow of the liquid in the pipe is v, then the rate at which kinetic energy is being imparted to the liquid is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12Aρv3
b
12Aρv2
c
12Aρv
d
Aρv
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy supplied to liquid per second by the pump=12mv2t=12Vρv2t=12A×lt×ρ×v2lt=v=12A×v×ρ×v2=12Aρv3