An engine pumps up 100 kg of water through a height of 10 m in 5 s. Given that the efficiency of the engine is 60% . If g=10ms−2, the power of the engine is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.3 kW
b
0.33 kW
c
0.033 kW
d
33 kW
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work output of engine = mgh = 100×10×10=104JEfficiency (η) = outputinput ∴ Input energy = outputη=10460×100=1056J∴ Power = input energytime=105/65=10530=3.3 kW