An engine pumps up 100 kg of water through a height of 10 m in 5 s. Given that the efficiency of the engine is 60% . If g=10ms−2, the power of the engine is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.3kW
b
0.33kW
c
0.033kW
d
33kW
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work output of engine = mgh = 100×10×10=104J Efficiency (η)= output input ∴ Input energy = outupt η=10460×100=1056J∴ Power = input energy time =105/65=10530=3.3kW