An engine pumps up 100 kg of water through a height of 10 m in 5 s. Given that, the efficiency of engine is 60%. If g = 10 ms-2, the power of this engine is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.3 kw
b
0.33 kW
c
0.033 kw
d
33 kw
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Power of engine =mght=(100)(10)(10)5×0.6≈3300W≈3.3kW
An engine pumps up 100 kg of water through a height of 10 m in 5 s. Given that, the efficiency of engine is 60%. If g = 10 ms-2, the power of this engine is :