An engine pumps up 100 kg of water through a height of 10m in 5s. Given that the efficiency of the engine is 60%, What is the power of the engine ( Take g= 10ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
33kW
b
3.3kW
c
0.33kW
d
0.033kW
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Power used to pump the water = mght=100×10×105 Power =2000W given efficiency = 60% ⇒60% Power of engine=2000 watt ⇒60100Power of engine=2000 watt ⇒Power of engine=2000×10060=3.3kW