The equation of motion of a particle executing simple harmonic motion is a a+16π2x=0. In this equation, a is the linear acceleration in m/s2 of the particle at a displacement x in meter. The time period in simple harmonic motion is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
14sec
b
12sec
c
1 sec
d
2sec
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
a=−16π2xStandard equation of SHM is:a=−ω2xHence, comparing two equations, we get ω=4π and T=2πω=2π4π=12sec