The equation of motion of a projectile are given by x = 36 t m and 2y = 96 t - 9.8 t2 m. The angle of projection is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
sin-145
b
sin-135
c
sin-143
d
sin-134
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
It is given that, x = 36 t∴ vx=dxdt=36 ms-1 and y=48t-4.9t2∴ vy=48-9.8t At t=0 ,vx=36 ms-1 and vy=48 ms-1So, angle of projection, θ=tan-1vyvx =tan-14836=tan-143or θ=sin-145