The equation of motion of projectile isy=12x−(3/4)x2The horizontal component of velocity is 3 m/s. What is the range of projectile ? (g = 1.0 m / s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12.4 m
b
21.6 m
c
30.6 m
d
36.0 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that, y=12x−(3/4)x2∴ dydt=12dxdt−32xdxdt At x=0, dydt=12dxdtIf angle of projection be θ, then(dy/dt)(dx/dt)=tanθ=12If u is initial velocity of projection, then ucosθ=3Therefore, tanθ×(ucosθ)=36or usinθ=36Now, R=u2sin2θg=u2×2sinθcosθg=2(usinθ)(ucosθ)g=2×36×310=21⋅6cm