The equation, of motion of a projectile is y=12x−34x2. The horizontal component of velocity is 3 m/s. Given g = 10 m/s2. What is the range of the projectile ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12.4 m
b
21.6 m
c
30.6 m
d
36.0 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
y=12x−34x2dydt=12dxdt−32xdxdtor dydt=12dxdt at x=0or dydt/dxdt=12 or tanθ=12 ….. (1)Given, ucosθ=3 ….(3)Now, R=u2sin2θg=2u2sinθcosθg=2(usinθ)(ucosθ)g=2×3×3610=21.6m