Equation of trajectory of a particle projected from a point on ground is y=x−x2240where x and y are in metre. If g=10m/s2, velocity of projection is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
206m/s
b
102m/s
c
30 m/s
d
203m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
y=x1−x240Comparing this equation with the standard equation y=xtanα1−xR, We gettanα=1⇒α=450and Range = 240 mNow u2gsin2α=240⇒u210sin(2×450)=240⇒u=206m/s