Equation of trajectory of a projectile is given by y=8x−x25 where x and y are in metre. If g=10 m/s2, time of flight is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 sec
b
6 sec
c
12 sec
d
8 sec
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
General equation of trajectory is y=xtanα−g x22u2cos2αcomparing this equation with given equation tanα=8 and g sec2α2u2=15⇒g1+tan2α2u2=15∴ u2=5×10×1+822⇒u=565 m/s∴ T=2usinθg=2×56510×81+82sec=8 sec