Equation of a transverse progressive wave in a string is y=5sin400πt−20πxmm where x is in meter and t in second. If the mass of the string is 0.1 kg/m, then the tension in the string is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40 N
b
20 N
c
60 N
d
10 N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of propagation, V=40020m/s=20 m/sNow V=Tμ⇒T=μV2=0.1×202N=40 N