Equation of transverse wave propagating in a string having linear mass density 10 gm/m is y=0.5 sin100πt−2.5πx, where x is m metre, y is in mm and t is in second. Then tension in the string is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 N
b
16 N
c
40 N
d
25 N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Y=0.5sin100πt−2.5πx∴ω=100π rad/s and K=2.5πm−1∴ Velocity of propagation, V=ωK=40 m/sNow Tμ=V⇒T=10×10−3×402N=16N