The equation of a transverse wave travelling on a rope is given by y = 10sinπ(0.01x-2.00t) where y and x are in cm and t in seconds. The maximum transverse speed of a particle in the rope is about
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
63 cm/s
b
75 cm/s
c
100 cm/s
d
121 cm/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The given equation is y = 10 sin π(0.01πx-2πt)Hence ω = coefficient of t = 2π⇒ Maximum speed of the particle vmax = aω = 10×2π= 10×2×3.14 = 6.28 = 63 cm/s