The Equation for the vibration of a string fixed at both ends vibrating in its third harmonic is given by y=2sin(0.6x)cos(500t) ( x, y are in cm 't' is in sec). The length of the string is.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
24.6 cm
b
12.5 cm
c
20.6 cm
d
15.7 cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Third harmonic = Three loops ∴ Length of wire = 3 (length of each loop)l=3(λ2)=32λ y=2sin(0.6x)cos(500πt) y=2Asin(kx)cos(ωt) On comparing2πλ=0.6 (∵k=2πλ) ⇒λ=2π0.6=10π3 ∴ Length of the stringl=32λ =32(10π3) ∴ l=15.7 cm