The equation of a wave traveling on a string is given by y=8sin[(5m−1)x−(4s−1)t] . Then
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Velocity of wave is 0.8 ms
b
The displacement of a particle of the string at t=0 and x=π30m from the mean position is 4 m
c
The displacement of a particle from the mean position at t=0, x=π30m is 8 m
d
Both A & B
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given y=8sin[(5m−1)x−(4s−1)t] …(1) Wave equation y=Asin(kt−ωx)...(2) Compare (1) & (2)ω=4 s−1 k=5 s−1 We know ϑ=ωk=45=0.8 Position at t=0 x=π30 m y=8sin[5(π30)−4(0)] y=8sinπ6 y=8×12 y=4m